Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yaşamış En Büyük Türk Hükümdari ?

Natanyal

Öne çıkan mesajlar

Tarih bölümüne mi açsam buraya mı diye düşündüm ama tarihsel bir konu taşımadığı ve yorum yapılabilecek bir konu olduğu için buraya açtım :)

Başlıkta da belirttiğim gibi.Sizce yaşamış en büyük Türk hükümdarı kimdir ? Türk Dünyasına yaptığı faydalar ,zararlar vs. ile en büyükleri kimdir sizce ?

Tamamen aklımdan ve kendi düşüncelerimi de katarak yazıyorum bana göre yaşamış en büyük Türk Mete'dir.Neden mi ? Türk ulusu şu an bir toplum olarak yaşıyorsa onun sayesindedir.Yüzlerce yıl önce Türk ulusunu Orta Asya'da toplamış ve halka huzur vermiştir.Türkleri zamanın en büyük gücü yapmış ,Türk düşmanlarını ortadan kaldırmıştır.Kurduğu Ordu Teşkilati hala tüm Dünya'da kullanılıyor.Savaş taktikleri ile tarih boyunca ufacık Türk birlikleri kendilerine göre devasa orduları yerle bir etmiştir.

Size göre yaşamış en büyük Türk ? sorum bu :)

Atatürk
Fatih Sultan Mehmet
Gazneli Mahmut
Attila
Tolunoğlu Ahmet
İbn-i Sina
Kaşgarlı Mahmut vs.

Düşünceler,fikirler :) Hadi bakalım dsf :D[signature][hline]Eamer, 14 Kasım 2005 01:56 tarihinde demiş ki:
Superman'ın neden donunu dışarı giyeceğini ilerki bölümlerde öğrenebilecek miyiz?

Tık

[Bu mesaj DarKRideR tarafından 29 Kasım 2005 19:49 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Fatih Sultan Mehmet , Ataturk falan arasından secilemez bunlar en buyukleri[signature][hline]I feel I know you I don't know how I don't know why I see you feel for me You cried with me You would die for me I know I need you I want you To be free of all the pain You have inside You cannot hide I know you tried To be who you couldn't be You tried to see inside of me And now i'm leaving you Wow@Bl Doomish LvL ?? UD Priest
''dUAlist''
Sosyal ağlarda paylaş

tabii ki zaten en büyük insanlarında en iyisini şeçiyoruz.

Fatih ile Atatürk'ü ün bakımından ,saygı bakımından karşılaştıramayız ama Türk Dünyasına yaptıklarından dolayı karşılaştırırız.

BUnların hepsi büyük insanlar :) Ama dediğim gibi büyüğünde büyüğü ve en önemlisi sizin sempati duyduğunuz insanlar.

2 gündür okulda öğretmenlerle tartışıyoruz.Herkes Atatürk diyiyor ben Mete :D[signature][hline]Eamer, 14 Kasım 2005 01:56 tarihinde demiş ki:
Superman'ın neden donunu dışarı giyeceğini ilerki bölümlerde öğrenebilecek miyiz?

Tık
Sosyal ağlarda paylaş

şimdi şöyle diyim
herşeyin ve hepsinin zamanları ayrı
bugun atatürk desem bundan önceki gelmiş hukumdarların yaptıklarını boşa cıkmış gibi olurum.
atatürk dersem metenin yaptıklarını veya diğer eski hükümdarların yaptıklarnı unutmuş gibi hissederim kendımı.
onlar olmadan atatürk olmazdı .
ayrıyeten atatrk olmasa onların yaptıkların bi anlamı kalmazdı.
bu nedenle en büyüğüü seçmek falan matksız[signature][hline]Night Elf - Rogue lvl 52 ( Kulak )
tee eskiden uo oynarken nickim Azeroth du
Sosyal ağlarda paylaş

Atatürk
İbn-i Sina derim.
Diğerleri bana göre sadece savaşçı işgalci falan.Tamam onlarında guzel olayları var ama insanları katletmek eksiltiyor iyiliklerini[signature][hline]By blood and honor we serve
dogu, 11 Kasım 2005 23:12 tarihinde demiş ki:
şehit olmak heralde kutsaldırda.allah demiş şehitlerin yeri farklı(öyle duydum).o zaman hepimiz şehit olalım.hem onurlu ölüosun hemde bi işe yarıyosun tabi önce MİLLİ olmak lazım.(alay etmiyorum ciddiyim ama gencecikken ölmekte koyuyo insana)
Sosyal ağlarda paylaş

evet öğretmenlerden bazıları da bunu dedi :D Genel Türk Tarihi öğretmenimiz attı bunu da ortaya :D Zaten kadın Tarih öğretmeni Habeşistan'i (etiyopya) Mekke ile Medine arasında zannediyor :D

Ya sempati duyduğunuzu yazın :D[signature][hline]Eamer, 14 Kasım 2005 01:56 tarihinde demiş ki:

Tık
Sosyal ağlarda paylaş

ha birde,
mete fatih falan mecburiyetten bazı şeyleri yapmışlar.Istanbulun alınması gerekliydi alındı,Mete'nin kilerde oyle.
Ama Atatürk direk kendinden feda ederek,ünlü olmaya kasmayarak birşeyler yapmış[signature][hline]By blood and honor we serve
şehit olmak heralde kutsaldırda.allah demiş şehitlerin yeri farklı(öyle duydum).o zaman hepimiz şehit olalım.hem onurlu ölüosun hemde bi işe yarıyosun tabi önce MİLLİ olmak lazım.(alay etmiyorum ciddiyim ama gencecikken ölmekte koyuyo insana)
Sosyal ağlarda paylaş

Kurtardıktan sonraki işleri.Imparatorluğa çevirebilirdi mesela.Sen düşün işte aklına ne gelirse yaptırabilirdi.[signature][hline]By blood and honor we serve
Sosyal ağlarda paylaş

Atatürk hükümdar degil liderdir ilk olarak.
Ayrica Atatürk ile herhangi bir hükümdari, imparatoru karsilastirmak olaya yanlisa düserek baslamaktir zaten.
Her imparator imparatorlugunu güclendirmek, nüfuzunu artirmak icin savasir. Allaskina Fatih diyorsunuz, Fatih iyi bir savasci olabilir, pratik zekali bir adam olabilir. Ama halkina hizmet etmedikten sonra hükümdar isterse dünyayi devirsin neye yarar?
Bu sebeple benim gözümde Atatürk tektir ve onu nüfuzunu düsünerek, gücünü artirmak isteyerek ve ülkenin sahibi oldugunu düsünerek hareket eden padisahlarla kiyaslayamazsiniz, Atatürk'ü yüce yapan bu farktir zaten.

Hükümdar lafi edip oraya Ibn-i Sina falan sokmussun yani kafa karistirmis iyice. Atatürk hükümdar degildir, onu disinda tut bence kisaca olayin. Hükümdarlari kyiaslarsin tamam ama böyle bir kiyaslama yapamazsin.[signature][hline]WoW EU - Magtheridon
Penthesilea, Night Elf Priestess, proud member of Pain Train
Emilo, Gnome Warrior

[Bu mesaj Penthesilea tarafından 29 Kasım 2005 20:05 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

ibni sina neyin hükümdarı ben mi yanlış biliyorum ?
soylu bir aileden gelio ama hükümdarlıkla alakası ne ?

Savaşlar kimseyi büyük yapmaz!

bu dünya Atatürk'le kıyas kaldıracak birini yetiştirmiş değil. onu fatih'le felan aynı kefeye koymak bence Atatürk'ü küçültür.[signature][hline]
Sosyal ağlarda paylaş

e şimdi yine bi yanlış
şöyle diyim
mete fatih zamanında cumhuriyet varmıydı ?
atatürk zamanında kraliyet veya derebeylik herneyse o tarz hüküm sistemi varmıydı varsa bile ne kadar kabul görüyordu?
bir ülkenin geleceğini ne belirleyebilirdi. Atatürk kendi keyfine gitmedi o da halkı için yaptı.
yani yanlış düşünüyosun.[signature][hline]Night Elf - Rogue lvl 52 ( Kulak )
tee eskiden uo oynarken nickim Azeroth du
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Suark, 29 Kasım 2005 19:56 tarihinde demiş ki:
ha birde,
mete fatih falan mecburiyetten bazı şeyleri yapmışlar.Istanbulun alınması gerekliydi alındı,Mete'nin kilerde oyle.
Ama Atatürk direk kendinden feda ederek,ünlü olmaya kasmayarak birşeyler yapmış

bundan sonra karışmım siz tartışın dedim ama söyleyeyim :D

Fatih ,Mete,Tolunoğlu Ahmet vs. ünlü olmak için savaşmamışlar insanları katletmemişlerdir.Türk Dünya'sına hizmetten dolayı.Mete asla savaş çıkarmamış ,kendileriyle savaşanları ortadan kaldırmıştır.

Başka bir tarih öğretmenimiz anlatmıştı.Metehan tahta geçtiğinde bir Türk kabilesi Mete'yi sömürmeye başlıyor.Mete TÜrklerle savaşmak istemediğinden ne isterlerse yapıyor.Öncelikle Mete'nin özel eğitimli o güne kadar görülmüş en güzel atını istiyorlar.Mete savaş çıkmasın diye veriyor.Sonra Mete'nin karısını istiyorlar.Mete homurdansa da karısı kendi gidiyor ve gittiği gece yüzüğündeki zehirle kendini zehirliyor.Sonra cesaretlendiler ya Mete'den toprak istiyorlar.Ve Mete şu sözü söylüyor;

"Toprak benim değil,Türk halkınındır" ve Mete adamların üstüne yürüyor ve adamları ortadan kaldırıyor :)

Bu arada İstanbul'un alınması zorunlu değildi.Fatih'in ünü sadece buradan ve zekasından gelir.Bir Mete ,bir Atatürk kadar etmez asla.Bizansla anlaşmalar kapitülsayonlar ile dost olunur İstanbul eyalet vs. ilan edilirdi savaşmadan dost olunabilirdi.Ama o dönemlerde kafalar sadece kan dökmeye yaradığı için İstanbul Kuşatılmış ve alınmıştır :)

Aslında sizde haklısınız.Atatürk ve Mete diyiyorum.Yaklaşık 1300 yıl içinde bu iki Türk kadar büyüğü çıkmamıştır.Yaptıkları bile neredeyse aynı.İkisi de Türk halkını bağımsızlığa kavuşturmuş,yeni sistemler getirmiştir.İkisi de adaletli ve iyi insanlar olarak tarihe yazılmıştır.İkisinin de tarihte bir gaddarliği bile yer almamaktadır.

Neyse tartışın :D[signature][hline]Eamer, 14 Kasım 2005 01:56 tarihinde demiş ki:

Tık
Sosyal ağlarda paylaş

ya evet pardon ya kaşgarlı mahmut ve ibn-i sinayı eklemiştir ben hükümdar söylediğimi unutmuşum :D dfsd

Ayrıca hükümdar ,devlet başkanı,lider,kral,kralıçe vs. hepsi hemen hemen aynı kavramlar.Lider bunların demokrasideki adı sadece[signature][hline]Eamer, 14 Kasım 2005 01:56 tarihinde demiş ki:

Tık
Sosyal ağlarda paylaş

www.tdk.gov.tr

hükümdar: padişah, kral, hakan gibi taht sahibi devlet başkanı.

Atatürk hükümdar degildir kisaca. Hükümdar dedigin taht sahibidir, o ülkenin sahibidir.

O Mete ile ilgili anlattiklarinin baska versiyonlarina Sahan'in Masal Saati adli skecinde de rastlayabilirsin. Masal onlar yani, 10 sey anlatiliyorsa 1'i falan dogrudur. Tek tarihsel kaynak olarak (?!) destanlarin arka ciktigi (ki destan demek 1 e 10 katmak demek) adamlarla pozitif tarih Atatürk'ü karsilastirarak cok yanlis yapiyorsun bunu demek istiyorum ben sana. Tarih ögretmenleri bol keseden sallamalariyla meshurdur, ondan duyduklarinla hareket etme bence yani.[signature][hline]WoW EU - Magtheridon
Penthesilea, Night Elf Priestess, proud member of Pain Train
Emilo, Gnome Warrior
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi başlıkta Türk hükümdarı diyor,içeride en büyük Türk diyor dallandırırsak..İdeoloji ve izlediği siyaset yönünden Atatürk en büyüğüdür kesinlikle...Ama ondan sonra Yavuz Sultan Selim bence hükümdar kaldığı birkaç yılda Osmanlı sınırlarını % 50'den fazla bir oranla büyütmüş ve bana göre doğuya doğru bir siyaset izlemjiş olsa bile en büyük Türk fatihidir...Bilim dalında İbn-i Sina,sanatsal anlamda da Yunus Emre en büyük Türklerdir kanımca...[signature][hline]D'akmor
so 80's
İnanmıyorum Mike!Gerçekten karın kaslarını mı çalıştırıyor?

[Bu mesaj BulletRide tarafından 29 Kasım 2005 20:23 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Pent bilmiyordum neyse :D

Buz okulda tartışılmıştı bu konu sdfsd :D

Bullet evet çok kötü biçimde anlatmak istediğim şeyi anlatamayarak konuyu açtım :D Neredeyse hiç konu açmadığım için arada böyle açınca :D

Tamam siz en büyük Türk yapın :)[signature][hline]Eamer, 14 Kasım 2005 01:56 tarihinde demiş ki:

Tık
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...